KÖŞE YAZILARI

Yeşilay Alkol Mavi Bayrak ve Özgürlükler. 

Yeşilay Alkol Mavi Bayrak ve Özgürlükler. 

Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde kiralanarak tadilata başlanan Yeşilay Danışma Merkezi'nde Vali, Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı incelemelerde bulundu.

 

Ülkemizin başlıca sorunlarından olan alkol ve diğer madde bağımlılığı ile mücadele eden özellikle gençlerin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bu alışkanlıklardan kurtulması için kurulan bu kuruluş Bartın'da da faaliyetine yakın zamanda başlayacak. Ben şimdi bu kuyuya bir taş atacağım bakalım ses nereden gelecek. Artık havalar düzeldi yaz sezonu ile sahiller yavaş yavaş dolmaya hareketlenmeye başladı..

 

Geçtiğimiz günlerde benim gibi birçok aile küçük çocuklarını da alıp "Mavi Bayraklı" sahilimiz olan İnkumundaydı. Dört ayaklı kuyruğu var diye hakiki dostlarımız kural gereği sahile girmeleri yasak. Sebebi ise bu dostlarımızın kumsalı kirletmeleri ve mavi bayrak alma kriteri olarak gösterilmektedir. Kural böyleyse biz vatandaşların uyması gerekli. Ama iki ayaklı ve kuyruğu olmayan kumsalda çöpünü ve içtiği alkol şişelerini sağa sola atan,  her bir şişede iyice kendini kaybedip küçük dağları kendisi yaratan arkadaşlar için bir yasaklama yok. İnkumda kumsalda, piknik alanında ve araç içinde alkol yasaklanması lazım. Sahilde, parkta yahut sokakta herkesin tercihi farklı, kimi çay kahve içiyor kimi alkol tüketmek istiyor. Özellikle altını çiziyorum kimsenin giydigine ve içtigine karışma lüksümüz yok. Alkol alınacak yerler bellidir. Bunun adı özgürlüklere müdahale ediliyor değildir. Hiç kimse bir başka ailenin yaşı küçük çocuguna kötü örnek olmaz. Çocuklarımızı madde, alkol ve sigaradan uzak tutmalıyız. Özgürlükler ülkesi dünyanın her yerine demokrasi götürdüğünü söyleyen Amerika'da bile devlet vatandaşına verdiği özgürlük kadar yaşamak zorundasın. Yemek, içmek, uyumak da bile bir sınır varken özgürlükte de o sınır vardır. Öyle göz boyayıp sosyal mesaj verip Yeşilay denetlemekle  bu kötü alışkanlıklardan uzaklaşılmıyor. Devlet vatandaşını her türlü özellikle de beden ve ruh sağlıgına zarar verecek bağımlılık yapacak bu  türde ki alışkanlıklardan uzaklaşması için gerekli tedbiri almak zorunda.

 

Zaman zaman değişiklik yapılsa da 1949 yılında yürürlüğe giren İl İdaresi Kanununun  Valilere verdiği yetkiyi kullanılması lazım.  Elalem ne der, cümle aleme rezil oluruz diye düşünmeden bir takım kararları Bartın Valisinin alması lazım. Antalya gibi turizmin başkenti her türlü ülkeden gelen vatandaşların akın ettiği yerde bile sınırlama vardır. Kamuya açık piknik ve ören gibi alanlarda, park halindeki araçlarda alkol alması yasaktır. İdarecilerin bu konuda  biraz dik duruş göstermesi lazım.

 

Deliseyin Torunu

  • 2021-06-24 13:08:43 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


YORUMLAR
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Terminal yönünden gelen 16AJN197 plakalı özel araç önüne köpek çıkması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek orta refüjden karşı yöne geçerek merkezden terminal yönüne gitmekte olan 74BP096 plakalı özel araca çarparak kazaya neden oldu.
Bartın’da son günlerde kılık kıyafetiyle dikkat çeken bu kadın akıllarda soru işareti yarattı.
Zonguldak Pusula Gazetesi’nin haberine göre Zonguldaklı E.Y. ile Bartınlı M.A. adlı iki erkek, 4 Mayıs Cuma günü kendi aralarında yaptıkları törenle nişanlandılar.
Milli Emlak tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisi yapılan 15 yıl önce de kullanıma acılan ve 100 daireden oluşan Gecen Köyü Polis Lojmanlarının durumu içler acısı.
Bartın’da adliye emeklisi 55 yaşındaki M.P. evinde intihar etti.
Bartın’daki otobüs firmalarının arasına bir yenisi daha katıldı. Hizmet sunduğu sefer ağını genişletmeyi hedefleyen köklü firmalardan “İsmail Ayaz” Bartın’da seferlerine başlıyor.