Nöbetçi Kalem / HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI...

Nöbetçi Kalem / HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI...

Bundan 10 yıl kadar önceydi.
Bartın’a bir heyet geldi. Devlet planlama teşkilatı, DHL yetkilileri, sanayi ve ticaret bakanlığından vs. 10 kişilik bir heyet dönemin Valisi ile görüştüler. Filyos projesi ile ilgili görüşlerini sordular, beklentiler alındı. O zaman biz, Filyos projesinin aileleri ile birlikte büyük bir nüfus  kaymasına yol açacağını görmüş, bu nüfüsun kentsel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi söylemiştik. 
Geç de kalınmış değil. Yolunda bulunmalıyız..

Serbest bölge ilan edilen Zonguldak il sınırında olan Saltukova - Filyos bölgesinde “Filyos Vadisi Projesi” olarak adlandırılan proje kapsamında yeni petrol rafinerisi, Organize Sanayi Bölgesi, liman gibi devlet sektörünce önerilen yatırım projeleri yanında çok sayıda özel sektör yatırımları için planlanmıştı. İşletmesi Akdeniz Bölgesinde faaliyetleri yoğunlaşan, patronu aynı zamanda varlık fonu yöneticilerinden Tosyalı Holding’e verildi.  Bartın’lı iş adamları her zamanki gibi sınıfta kaldı, birlik beraberli özetle ekip çalışması geçmiştede zaten hiç olamadı. Bartın ana parasında zaten. Minnak bir hidro elektrik santralını, bir çimento fabrikasını bile birleşip alamayan Bartınlıların oranın işletme hakkını alması zaten düşünülemezdi. 

Böylesi büyük tahayyüllerin, hayallerin projelerin beraberinde getireceği ticaret hacmindeki gelişmeler ve nüfus artışıyla ihtiyaç duyulacak yeni yerleşim alanları ve diğer sosyal gereksinimler, ihtiyaçlar doğacaktır. Bunlar eğitim, barınma (konut), bunun gibi alışveriş, sosyal hayatın gereksinimleri sinema tiyatro gibi ihtiyaçlardır.
 
Filyos Bölgesi Bartın İl merkezine 30 km, Zonguldak İl merkezine 70 km mesafededir, dolayısıyla burada çalışacak personelinde sağlık, eğitim, konut, yerleşim yeri gibi kentsel ihtiyaçlarını karşılayabilecek en yakın merkez Bartın’dır.
Bartın ve Bartınlılar olarak bu ihtiyacı şimdiden görmeli ve geleceğe yönelik olarak planlamayı buna göre yapmalıyız. Eğer gerçekleşseydi Demiryolu sabah babaları götüren ama akşam getiren unsur olacağından babalar  treni olarak adlandırlacaktı ama Karasu’da patinaj yaptığından uzak bir hayaldir artık.

Özetle Tıyırtı yokuşundan, Mugadaya kadar kurulacak uydu kentlerle Filyos Projesinde çalışacak mavi yakalı beyaz yakalı ve tulumlu personelin yatak odası olacak banliyöyü oluşturmalıyız. Tek şansımız bu.

  • 2021-01-06 11:45:27 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


YORUMLAR
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Terminal yönünden gelen 16AJN197 plakalı özel araç önüne köpek çıkması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek orta refüjden karşı yöne geçerek merkezden terminal yönüne gitmekte olan 74BP096 plakalı özel araca çarparak kazaya neden oldu.
Bartın’da son günlerde kılık kıyafetiyle dikkat çeken bu kadın akıllarda soru işareti yarattı.
Zonguldak Pusula Gazetesi’nin haberine göre Zonguldaklı E.Y. ile Bartınlı M.A. adlı iki erkek, 4 Mayıs Cuma günü kendi aralarında yaptıkları törenle nişanlandılar.
Milli Emlak tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisi yapılan 15 yıl önce de kullanıma acılan ve 100 daireden oluşan Gecen Köyü Polis Lojmanlarının durumu içler acısı.
Bartın’da adliye emeklisi 55 yaşındaki M.P. evinde intihar etti.
Bartın’daki otobüs firmalarının arasına bir yenisi daha katıldı. Hizmet sunduğu sefer ağını genişletmeyi hedefleyen köklü firmalardan “İsmail Ayaz” Bartın’da seferlerine başlıyor.