KÖŞE YAZILARI

GRİ'NİN KOYU TONU

GRİ'NİN KOYU TONU

Gri üzerine ne giyersen giy hemen hemen her rengi kabul eder. Beyaz ile giy, sarıyla, kırmızıyla, siyahla, pembeyle hatta günlerce giy ne kir gösterir ne leke.

 

Hayatımıza da yerleşmiştir gri olmak. Yani herkesin kabul edeceği, tepki almayacağın tüm kesimler de kabul görür hayatta gri olmak. Gri üzeri beyaz güzel görünür fakat tüm iyilikleri yok eder, gri ön plana çııkar kişinin doğruluğu, dürüstlüğü karakteri gri içinde yok olur. Pembe de öyle tüm hayaller umutlar gri de kaybolur gider. Hele ki siyah gri ile karışır hayatı kötülüklerle dolu bir insanı güzel gösterir bize. Eskiler de bir terim vardır; "etliye sütlüye karışmamak herkese her şeye he demek"  tamda budur gri. Her yerde, her toplumda kabul görürsün, iyi insan namına kadar yükselirsin. Günlerce giyilen gri artık kir pas tutmuştur aynı insanın kişiliği gibi uzaktan hoş görünür ama yaklaştıkça pis kokular saçılır etrafa. İşte biz de o tür insanlara yaklaştıkça hayatımıza aldıkça anlarız nasıl içlerinin pislikle dolu iki yüzlü olduklarını, sahtekarlıklarını, hayatı pembelerle beyazlarla örtmeye çalıştıklarını yani tatlı yalanlarla ve o kir pas kokuşmuş hayatını bazen beyaz iyiliklerle örtmeye çalıştıklarını. Halbuki hayat netttir siyah ile beyaz, evet ile hayır, gece ile gündüz gibi. Ve matematikteki ikikere iki dört, eder gibi.Ne güzel söylemiştir Mevlana ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol diye.Evet gerçekçi insanlar sevilmezler tıpkı doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu gibi. Ve bir gün musallaya konulur cansız bedenin, seni son yolculuğuna uğurlamaya gelenler toplanırlar başına imam sorar nasıl bilirdiniz. İşte o zaman yürekten inanarak kuvvetli bir ses yükselir iyi bilirdik diye. İşte böyle göçüp gidersin iyi insandı derler sen yaşarken doğru dürüst olduğunda seni sevmeyenler bile. Hayatımızın sonunda iyi bilirdik dedirtebileceğimiz bir hayat yaşamaktır bir ömüre sığdırdığımız. Siyah ile beyaz, gece ile gündüz gibi olmak.

 

YÜKSEL AYYILDIZ

  • 2021-06-22 14:37:30 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


YORUMLAR
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Terminal yönünden gelen 16AJN197 plakalı özel araç önüne köpek çıkması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek orta refüjden karşı yöne geçerek merkezden terminal yönüne gitmekte olan 74BP096 plakalı özel araca çarparak kazaya neden oldu.
Bartın’da son günlerde kılık kıyafetiyle dikkat çeken bu kadın akıllarda soru işareti yarattı.
Zonguldak Pusula Gazetesi’nin haberine göre Zonguldaklı E.Y. ile Bartınlı M.A. adlı iki erkek, 4 Mayıs Cuma günü kendi aralarında yaptıkları törenle nişanlandılar.
Milli Emlak tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisi yapılan 15 yıl önce de kullanıma acılan ve 100 daireden oluşan Gecen Köyü Polis Lojmanlarının durumu içler acısı.
Bartın’da adliye emeklisi 55 yaşındaki M.P. evinde intihar etti.
Bartın’daki otobüs firmalarının arasına bir yenisi daha katıldı. Hizmet sunduğu sefer ağını genişletmeyi hedefleyen köklü firmalardan “İsmail Ayaz” Bartın’da seferlerine başlıyor.