KÖŞE YAZILARI

COVİD DÖNEMİNDE İYİ TERCİH EDİLEBİLİR BİR ÜNİVERSİTENİN ÖNEMİNİ DAHA İYİ ANLADIK

COVİD DÖNEMİNDE İYİ TERCİH EDİLEBİLİR BİR ÜNİVERSİTENİN ÖNEMİNİ DAHA İYİ ANLADIK

Her yıl olduğu gibi bu yıl da  ODTÜ nün  URAP biriminin üniversitelerin performans reytinglerinin gösterildiği sıralamanın yayınlanmasını merakla bekliyorduk.

Zira şehrimizin üniversitesi nereye gidiyor, nasıl görünüyor. Neden derseniz covid döneminde iyi tercih edilebilir bir üniversitenin önemini daha iyi anladık, şehre ekonomik katkısının eksikliğini hissettik.

Önce bu sıralama nasıl yapıldı, hangi metodoloji kullanıldı, ondan bahsedelim. Sıralama ya da yarış hangi kriterlere göre yapılıyor. Kaynaklar ne? Hangi bileşkeler belirleyici oluyor. Kaynakların çoğu YÖK ten alınıyor. Birçoğu da ağırlığı, değeri olan bilimsel yayın dergilerinden.

Urap'ın güvenirliği ve bilimselliği tartışılmaz, güvenilir. Ve kabul görüyor.

 Bartın üniversitesi sayfasında sıralama konusunda bir takım veriler vermiş. Ancak kimse yoğurdum ekşi demiyor. Hangi üniversitenin sitesine bakarsanız bakın hepsi kendince başarılı, baktığın yere göre değişiyor demek ki..

Şu listeye hızlı girdik, şu sıraya fırladık, 20 sıra birden atladık...Hamaset serbest nasılsa..

Neyse, Bartın üniversitesi 2000 den sonra kurulan bir üniversite olarak kabul etmeliyiz ki köklü üniversitelerde baş başa oynayamaz. Puanlama da bunu açık ara görüyoruz. Bizim yaptığımız bu çalışma aslında seneye nerede olacağız, ilerliyor muyuz geri mi gidiyoruz bakmak içindir. 

Buna göre; 2000 sonrası kurulan 95 üniversite arasında 35. Sıradayız.

Devlet üniversiteleri arasında, 357 puan ile 109 üniversite arasında 78. Sıradayız.

Tıp fakültesi olmayan 86 üniversite arasında 32. Sıradayız. Tıp fakültesi döner sermayeleri üniversiteyi uçurur biliyorsunuz. Dolayısı ile olan ile olmayanı yarıştırmak haksızlık olurdu.

Ülke içindeki üniversiteler ile olan yarışta geçen yıl ki sıralamalarımızda 2’şer, 3’er sıra ağladığımızı görüyoruz. Bu akıntıya karşı az da olsa mesafe aldığımızı, en azından gerilemediğimizi gösterir.

Tubitak araştırma fonlarından da Aslan payını almışız.

Bireysel sporlarda madalyalarımız var.

Gelelim bu sene ilk kez girdiğimiz Dünya üniversiteleri sıralamasına..

Geçen yıl Urap'ın Dünya listesi 2500 üniversiteden oluşuyordu Ve Bartın Üniversitesi bu listede yoktu, girememiş idi. Ancak bu yıl liste 3000 kişilik ve Üniversitemiz 2484. Sıradan listeye girdi. Hızlı giriş yaptık dedikleri de bu olsa gerek. Küçümsemeyelim, girmek çok önemli idi. Performansımız bilinemez iken artık, ölçülebilir takip edilebilir hale geldi. Yanlış bir detay vermek gerek Dünya sıralamasında YÖK ten gelen veriler baz alınmıyor, sadece makale performansları, uluşlararası bilimsel dergilerdeki atıf sayımız, Google'da kapsadığımız alan yada cürümümüz esas alınıyor.

Cürüm deyince bir kaç fikir verebilecek bilgi verelim.

Dünya listesinde 17.67 puanla yerimiz belirlendi. Ancak Harward(USA) 126 puan, Toronto Kanada 124 gibi puanlara sahip.. Düz mantıkla dünya birincisi üniversite güzide şehrimizin üniversitesinin 7-8 katı puan topluyor. Yolumuz zor, yollar çetin AB kapısında beklemek yerine onların bizim kapımıza gelmesi için çok adım atmalıyız. Ama teselli bulacağımız çok neden de var. 3-4 puana sahip ülkelerinde epey önündeyiz.

Emeği geçenleri tebrik ederiz.

Kalın sağlıcakla...

  • 2020-12-23 13:54:26 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


YORUMLAR
BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Terminal yönünden gelen 16AJN197 plakalı özel araç önüne köpek çıkması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek orta refüjden karşı yöne geçerek merkezden terminal yönüne gitmekte olan 74BP096 plakalı özel araca çarparak kazaya neden oldu.
Bartın’da son günlerde kılık kıyafetiyle dikkat çeken bu kadın akıllarda soru işareti yarattı.
Zonguldak Pusula Gazetesi’nin haberine göre Zonguldaklı E.Y. ile Bartınlı M.A. adlı iki erkek, 4 Mayıs Cuma günü kendi aralarında yaptıkları törenle nişanlandılar.
Milli Emlak tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisi yapılan 15 yıl önce de kullanıma acılan ve 100 daireden oluşan Gecen Köyü Polis Lojmanlarının durumu içler acısı.
Bartın’da adliye emeklisi 55 yaşındaki M.P. evinde intihar etti.
Bartın’daki otobüs firmalarının arasına bir yenisi daha katıldı. Hizmet sunduğu sefer ağını genişletmeyi hedefleyen köklü firmalardan “İsmail Ayaz” Bartın’da seferlerine başlıyor.