KÖŞE YAZILARI

BİLİM KURULU SINIFTA KALDI

BİLİM KURULU SINIFTA KALDI

Sayın Cumhurbaşkanı, “Bilim kurulu sorumludur” dedi. Evet, bilim kurulu sorumludur, fakat ikinci derecede sorumludur. Bir kere Bilim Kurulu bir danışma kuruludur ve sorumluluk tamamen ona yüklenemez. Şimdi gelelim bilim kurulunun yanlışlarına. Yanlış, bilim kurulunun oluşturulmasında başlıyor. Bilim Kurulunda ağırlıklı olarak Pandemi Uzmanlarının yer alması gerekirdi, ayrıca o kurulda sosyolog, psikolog, ekonomist ve hatta bir İş Güvenliği Uzmanı (maske konusunda yetkinliği nedeniyle) olması gerekirdi. Yurdum insanında (bilim adamları da dahil) bir özellik vardır; uzmanlık alanı dışındaki konularda ahkam kesmeyi çok severler. Bir uzmanın uzmanlık alanı dışında konuşabilmesi için entelektüel birikimi olması gerekir. NASA’da bir zamanlar önemli bir görevde bulunan bir yakınım, alanında çok başarılı olmasına rağmen entelektüel birikiminin yeterli olmaması (sağlık alanında) nedeniyle ağır böbrek yetmezliği nedeniyle vefat etti. Bilim Kurulundan örnek verirsek, bir prof çıkıyor ve uzmanlık alanı dışında (pandemi ve maske) bir laf ediyor, sokaklarda sigara içme yasağı getiriliyor. Kardeşim, maske senin işin değil, maske İş Güvenliği Uzmanının işidir. Hangi durumda, hangi maskeyi ve maskenin kullanım şeklini o belirler.

Avrupa’da en başarılı pandemi mücadelesini veren ülkelerden biri Almanya’dır. Alman hükümeti, bilim kurulunun karalarını dikkatle uygular. Alman Bilim Kurulu 9 aydır dış ortamlarda maskeyi zorunlu kılmıyor, neden? Çünkü bu pandemi damlacıkla yayılıyor, yani virüs havada askıda sizi beklemiyor. Virüsün yayılım gösterdiği en önemli yerler, kapalı alanlar. Bu nedenle Almanya’da kapalı alanlarda maske zorunlu. Peki, açık alanlarda niçin zorunlu değil? Bu virüsü bir taşıyıcıdan almanız için o kişi ile yakın mesafeden 10-15 dk birlikte olmanız gerekiyor. Açık alanda bu çok olası değil. Ama kapalı alanda beraber oturup 10-15 dk veya daha fazla muhatap olmanız söz konusu. İşte, maskenin önemi burada ortaya çıkıyor. Kullandığınız maskenin ömrü 2,5-3 saattir. Bu zamandan sonra maske içinde oluşan nemle, maske dışındaki virüs dolu damlacık birleşerek virüs maskenin içine geçer ve hastalanmanıza neden olur. Şimdi gelelim ince detaya, bırakın ülkemizi Almanya’da bile kullanıcı maskeyi bütün gün kullanıyor. 3 saat sonra koruyuculuğunu yitirmiş maske ile her türlü risk ortamına güvenle giriyorsunuz ve virüsü kapıyorsunuz. Ama maskeyi sadece riskli ortamlarda kullanarak maskenin güvenlikli kullanım sınırını yerine göre 5 saat, yerine göre tam güne çıkartabiliyorsunuz. Şimdi ise yurdum insanına göz atalım (doktorlarda bu kategoride), bir maske ile bütün gün idare ediyor, dışarıda-içeride. Bırakın bir gün bir maske ile idare etmeyi, 2-3 gün aynı maskeyi kullananlar büyük çoğunlukta. Onu da bırakın, yerde bulduğu maskeyi kullananların bulunduğu bir sosyoekonomik bir toplum. Bütün bunların farkında olmayan bir Bilim Kurulu… Efendiler, bu pandemi de birinci önlem maske değil, fiziksel mesafedir. Fiziksel mesafeyi koruyamayacağınız her ortamda maske önemlidir. Gerek DSÖ ve gerekse bizim bilim kurulumuz maskeyi ön plana alarak büyük bir tuzağa düştüler. Gelelim el hijyenine, bu da önemli bir faktör olmasına karşın önlemler alındığında sorun teşkil etmez. Ne demiştik, virüs damlacıkta bulunur. Damlacığın bulunduğu bir yüzeye temas ettiğinizde tehlikedesiniz. Ama damlacığın bulunduğu yüzeyde bir iki saat sonra damlacığın buharlaşması nedeniyle virüs boşta kalır ve neredeyse ağırlığının olmaması nedeniyle hava akımıyla dağılır. Yüzeyde kalan az bir virüs ise sizi hasta edemez. Havaya karışan virüsün sizi hasta etmesi ise atmosferdeki karbondioksitin sizi boğması gibi olanaksızdır. Bütün bunları göremeyen bir bilim kurulu göstermeliktir.

Bir başka konuya girelim, ben bu bilim kurulunda görevli olsam ve benim önerilerimi dikkate almayan bir yönetimle karşı karşıya olsam, bir gün bile durmaz istifa ederdim. Bilim kurulundan tek bir istifa olmaması ise kendi yetersizliğini ortaya koymaktadır veya korkudan istifa edememektedirler. Eğer ikinci seçenek doğru ise hiçbir açıklama yapmamaları gerekir. Eğer korkudan istife edemiyor ve açıklamalar yapmaya devam ediyorlarsa söyleyecek sözüm yok, söylersem bu hakaret olarak algılanır.

  • 2020-12-23 13:35:22 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ:


YORUMLAR
  1. Öykü demet duman

    Çok doğru tespit????

BİR YORUM YAZ
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
Terminal yönünden gelen 16AJN197 plakalı özel araç önüne köpek çıkması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek orta refüjden karşı yöne geçerek merkezden terminal yönüne gitmekte olan 74BP096 plakalı özel araca çarparak kazaya neden oldu.
Bartın’da son günlerde kılık kıyafetiyle dikkat çeken bu kadın akıllarda soru işareti yarattı.
Zonguldak Pusula Gazetesi’nin haberine göre Zonguldaklı E.Y. ile Bartınlı M.A. adlı iki erkek, 4 Mayıs Cuma günü kendi aralarında yaptıkları törenle nişanlandılar.
Milli Emlak tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisi yapılan 15 yıl önce de kullanıma acılan ve 100 daireden oluşan Gecen Köyü Polis Lojmanlarının durumu içler acısı.
Bartın’da adliye emeklisi 55 yaşındaki M.P. evinde intihar etti.
Bartın’daki otobüs firmalarının arasına bir yenisi daha katıldı. Hizmet sunduğu sefer ağını genişletmeyi hedefleyen köklü firmalardan “İsmail Ayaz” Bartın’da seferlerine başlıyor.